Košík

Obchod: +421 904 359 191 info@mebik.sk

Renovácie: +421 904 005 261 renovacie@mebik.sk

https://mebik.sk/wp-content/uploads/2020/03/doprava3.pngDoprava ZDARMA pri objednávke nad 100€

typy ventilov

Praktický prehľad: Typy ventilov na bicykel

Cyklistické duše majú rôzne typy ventilov. Defekty a mäkké kolesá sú na dennom poriadku, či už u aktívnych alebo rekreačných cyklistov. Každé koleso treba občas dofúkať. Na niektorých sa objavia defekty a niektoré stačí iba dotlakovať. No nie je ventil ako ventil. Každý ventil je určený pre iný typ bicykla a taktiež pumpa, ktorou chcete koleso dofúkať Vám na daný ventil nemusí sedieť. Prejdime si teda spoločne aké typy ventilov na bicykel používame a na záver si povieme aj čo to o pumpách.

Najpoužívanejšie typy ventilov

Autoventil/motoventil – (AV)  

img 74115 original master

 

Asi najpoužívanejší ventil u nás, či už ide o MBT alebo o klasické mestské bicykle. Autoventil sa používa aj na pneumatikách áut, takže dofúkanie duší s autoventilom na benzínových pumpách nie je problém. Taktiež aj väčšina púmp je konštruovaných tak, aby sa nimi dala duša s týmto ventilom dofúkať. Autoventil je vyrábaný v rôznom prevedení, môže ísť o ventil s pogumovaným telom alebo celozávitový s istiacou maticou. Tiež je vyrábaný aj vo verzii s pravým uhlom, ktorý je ideálny predovšetkým na kolesá s malým priemerom, napríklad pre káry alebo vozíky. Klasické telo autoventilu má dĺžku 35mm, ale vyrába sa aj dlhší a to 40mm dlhý ventil pre vyššie ráfiky.

Veloventil/cykloventil – (DV)

Duše Schwalbe DV17 27/28x1 1/8-1.75 (28/47-622/635) - balená (DV 40)

Kedysi najpoužívanejší ventil u nás, nájsť ho môžete takmer na každom starom bicykli. Veloventil má jednoduchú konštrukciu, ktorá ale nie je veľmi spoľahlivá. Pod tesnenie sa zvyknú dostávať nečistoty a poškodiť prepúšťaciu gumičku, vtedy je potrebné ju vymeniť.

 

Galuskový ventil – (FV)

Duše Schwalbe SV19 28/29x1,50-2,35 (40/62-622/635) - balená (GV 40)

Tento ventil je používaný predovšetkým na cestných bicykloch. Cestné bicykle majú úzke ráfiky a duša s galúskovým ventilom je ideálnou voľbou a v niektorých prípadoch aj jedinou. Nakoľko majú cestné bicykle úzke kolesá a tým pádom je úzky aj ráfik, autoventil sa do ventilového otvoru jednoducho nezmestí. Galuskový ventil sa skladá z viacerých častí a je vyrábaný v rôznych dĺžkach. Pri kúpe si teda skontrolujte výšku svojho ráfiku a následne si zvoľte ideálnu dĺžku ventilu.

 

Ako správne hustiť? 

Pre dôkladné nahustenie kolies je potrebné vybrať si vhodný typ pumpy. Nie každá pumpa sa hodí na všetky typy ventilov. Niektoré pumpy majú univerzálny adaptér, no väčšina púmp je konštruovaná s koncovkou na autoventil.

Ak používate pumpu s takouto koncovkou, ale ventil máte odlišný je jednoduchý spôsob ako tento problém vyriešiť. Ideálnou a najlacnejšou voľbou je redukcia ventilu. Túto redukciu pohodlne naskrutkujete na každý typ ventilu a môžete sa pustiť do fúkania.

Pred kúpou pumpy je dôležité zvážiť, aké typy pneumatík budete fúkať. Poďme si teda spolu v krátkosti prejsť výhody a nevýhody rôznych typov púmp.

Typy púmp

 

Dielenská pumpa

Strop týchto púmp sa pohybuje v rozmedzí 6 – 8 Barov, čo je ideálne pre plášte na MTB bicykloch alebo pre klasické bicykle s balónovými plášťami. Galúsky, ktoré potrebujú vyšší tlak s touto pumpou len ťažko zvládneme. Príčinou je veľký piest, ktorý pri vysokom tlaku kladie veľký odpor.

Rámová pumpa

Rámová pumpa je ideálnou voľbou pre rekreačných jazdcov, ale aj pre tých, ktorý sa vydávajú na dlhé jazdy. S touto malou, ale praktickou pumpou dokážete nafúkať pneumatiky aj s potrebou vyššieho tlaku, no je potrebné vynaložiť trochu úsilia. Väčšina rámových púmp je vhodná pre každý typ ventilu, nakoľko sa pomerne často tieto pumpy vyrábajú s nadstavcami pre rôzne typy ventilov

Kompresor 

Ak fúkate plášte pravidelne vo svojej dielni, je pre vás tou správnou voľbou kompresor. Kompresor takisto umožňuje hustenie na vyššie tlaky. Stlačením jedného gombíka dokážete pneumatiku nahustiť do požadovaného tlaku. Kompresor je vhodný pre všetky typy ventilov. Vhodné sú aj pre hustenie galusiek.

Náhradné komponenty

 

V našom e-shope nájdete tiež rôzne náhradné diely pre duše a ventily. Nájdete tu napríklad náhradné ventily, čiapočky, hadičky a pod. Ponuku náhradných dielov pre duše a ventily nájdete tu.

1 comments

  1. Jana Nemcova

    Dobrý deň. Dá sa vymeniť ventil na plášti pre trenažér?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súhlasím s Obchodnými podmienkami a Zásadami ochrany osobných údajov

Doprava zdarma nad 100€
Viac ako 1000 produktov skladom
100% Bezpečná platba
[]