Košík

Obchod: +421 904 359 191 info@mebik.sk

Renovácie: +421 904 005 261 renovacie@mebik.sk

https://mebik.sk/wp-content/uploads/2020/03/doprava3.pngDoprava ZDARMA pri objednávke nad 100€

Ako sa starať o bicykel. 10 tipov na údržbu bicykla.

Pravidelná údržba bicykla vám výrazne predĺži životnosť bicykla, ušetrí náklady potrebné na opravu a v neposlednom rade poskytne lepší pôžitok z jazdy. Poďme si spolu ukázať pár základných typov na údržbu bicykla, ktorú zvládnete aj doma.

Čistota, pol života

Udržiavajte svoj bicykel čistý. Na čistenie používajte čistú vodu, prípadne špeciálne čistiace prostriedky určené pre bicykle. Vyhýbajte sa agresívnym, chemickým čističom, ktoré môžu poškodiť lak a jednotlivé súčiastky bicykla. Taktiež sa neodporúča čistiť bicykel pomocou vysokotlakového čističa. Platí to najmä pre jemné súčiastky bicykla, ako sú prehadzovačky, ložiská a podobne, ktoré sa môžu pri čistení “wapkou” poškodiť.

Kto maže, ten jede

Dokonale čistá a namazaná reťaz je základom údržby bicykla. Reťaz po každej jazde vyčistite. Na čistenie reťaze použite čistič reťazí, ktorý vám čistenie výrazne uľahčí. Po vyčistení a vyschnutí reťaze ju namažte olejom určeným na reťaze.

Skontrolujte tlak v pneumatikách

Na každom plášti bicykla by sa mal nachádzať údaj o minimálnom a maximálnom tlaku vhodnom pre daný plášť. Skontrolujte tlak plášťou pred každou jazdou a podľa potreby ich dofúkajte. Vyhnete sa tak mnohým problémom. Zle nafúkané plášte zvyšujú riziko defektu a tiež poškodenia kolies.

Kontrola bŕzd

Pravidelne kontrolujte stav brzdného ústrojenstva. Skontrolujte si najmä stav brzdných doštičiek, resp. špálikov. Pri opotrebení brzdových doštičiek je potrebné ich bezodkladne vymeniť.

Vymeňte opotrebované komponenty

Niektoré diely sa na bicykli opotrebúvajú častejšie a je ich potrebné pravidelne vymeniť. Týka sa to najmä: reťaze, kazety, bŕzd, plášťov. Nečakajte na úplne “vyjazdenie” týchto dielov a radšej ich vymeňte v predstihu. Jazda s opotrebovanými dielmi môže mať za následok poškodenie aj iných časti bicykla a v konečnom zúčtovaní výrazne predraží opravu.

Kontrolu a údržbu vykonávajte pravidelne

Základnú údržbu bicykla ako je čistenie, mazanie a kontrola vykonávajte pravidelne. Ideálne po každej jazde. 15 minút pravidelnej kontroly bicykla po jazde, môže predĺžiť jeho životnosť aj o niekoľko rokov

Skladovanie bicykla

Správne skladovanie bicykla je veľmi dôležité pre dlhú životnosť bicykla. Bicykel skladujte vždy v suchom a bezpečnom mieste. Ak máte takú možnosť, je dobré bicykel zavesiť na vyvýšnené miesto mimo kontaktu so zemou, to platí najmä pri dlhšom skladovaní napr. počas zimy.

Zverte bicykel profesionálnemu servisu

Aj keď sa o bicykel pravidelne staráte a vykonávate jeho pravidelnú údržbu, je dobré ho raz za čas zveriť do profesionálnej opatery. Vykonať servis v profesionálnom servise sa odporúča aspoň raz za rok. V servise Vám bicykel kompletne skontrolujú a vy tak máte istotu, že je bicykel dokonalé pripravený na ďalšiu sezónu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súhlasím s Obchodnými podmienkami a Zásadami ochrany osobných údajov

Doprava zdarma nad 100€
Viac ako 1000 produktov skladom
100% Bezpečná platba
[]