Košík

Obchod: +421 904 359 191 info@mebik.sk

Renovácie: +421 904 005 261 renovacie@mebik.sk

https://mebik.sk/wp-content/uploads/2020/03/doprava3.pngDoprava ZDARMA pri objednávke nad 100€

Osvedčený návod ako ochrániť bicykel pred krádežou

Na Slovensku sa ukradne ročne približne 1000 bicyklov. Často krát krádež bicykla zlodejom doslova uľahčujeme. Napríklad nesprávnym zamknutím a najmä nekvalitným zámkom.  Tento článok poskytuje užitočné informácie ako predchádzať krádeži bicyklov.

“Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné zámky”

Zámok je základom pri ochrane Vášho bicykla. Ak ste sa rozhodli investovať do bicykla je na mieste investovať aj do zámku. Jeden kvalitný zámok je fajn, dva ešte lepšie. Aké zámky teda máme k dispozícií?

Káblový zámok

Bezpečnosť: 1/10           klatka na bicykel

Pohodlie: 9/10

Cena:  najnižšia

[su_list icon=”icon: thumbs-o-up” icon_color=”#228818″]

 • Výhody: Lacné a ľahké, vhodné ako doplnkový zámok

[/su_list][su_list icon=”icon: thumbs-o-down” icon_color=”#e0121c”]

 • Nevýhody: Veľmi slabá bezpečnosť

Je najpoužívanejší typ zámku a to napriek tomu, že je najmenej bezpečný. S obľubou ho používame pretože je ľahký, lacný, a pohodlný na prenos. Žiaľ, neposkytuje dostatočnú ochranu.

Akýkoľvek amatérsky zlodejíček je schopný ho prestrihnúť v priebehu pár sekúnd. Zväčša aj tie najdrahšie zámky z tejto kategórie nie je ťažké preštiknúť väčšími kliešťami. Preto, ak takisto používate tento typ zámku, odporúčame Vám jeho výmenu za niektorý z nasledujúcich modelov. Prípadne ho používajte ako dodatočný- druhý zámok bicykla.

“Učka”, alebo U-lock

Kryptonite New York mini

Bezpečnosť: 8/10

Pohodlie: 5/10

Cena: 7/10

[su_list icon=”icon: thumbs-o-up” icon_color=”#228818″]

 • Výhody: Vysoká bezpečnosť, ľahšie a lacnejšie ako reťazové zámky

[/su_list][su_list icon=”icon: thumbs-o-down” icon_color=”#e0121c”]

 • Nevýhody: Komplikovaný prenos, Náročnejšie upevniť o hrubé stojany

[/su_list]

Čoraz obľúbenejší typ zámku. Je vyrobený z ocele, ktorú je veľmi náročné, v mnohých prípadoch až nemožné preštiknúť manuálnymi kliešťami. Zámky sa vyrábajú v rôznych hrúbkach a rozmeroch.  Tie hrubšie sú samozrejme bezpečnejšie, ale o niečo ťažšie a menej pohodlné na prenos.

Achillovou pätou učiek môže byť priestor pri zamýkaciom mechanizme, ktorý môže byť vypáčený alebo vybitý. To platí najmä pri nekvalitných výrobcoch. Preto je dôležité vybrať si overenú značku. Nevýhodou je tiež to, že zámok je pomerne malý a je preto náročnejšie uzamknúť ho o hrubé stojany.  Avšak platí , že tento typ zámku poskytuje dobrý pomer medzi ochranou a cenou a patrí medzi najbezpečnejšie typy zámkov.

Reťazový zámok   

Bezpečnosť: 7/10kryptonite-new-york-chain

Pohodlie: 6/10

Cena: 6/10

[su_list icon=”icon: thumbs-o-up” icon_color=”#228818″]

 • Výhody: Jednoduchší na prenos ako U-čko, Možnosť uzamknúť o viacero objektov než U-čko

[/su_list][su_list icon=”icon: thumbs-o-down” icon_color=”#e0121c”]

 • Nevýhody: Vysoká hmotnosť, vyššia cena

[/su_list]

Reťazový zámok v sebe spája niektoré výhody káblového zámku a U-čka. Má svoje klady aj zápory. Takisto je však dôležité pozerať na jeho hrúbku.

Pri jazde ho môžeme pohodlne obmotať okolo sedlovej rúrky, čo spríjemňuje jeho prenos. Bicykel sním dokážeme zamknúť aj na horšie dostupných miestách. Jeho nevýhody v porovnaní s U-čkom sú vyššia hmotnosť a cena. Jedná sa o bezpečný typ zámku.

Skladacie zámky

Bezpečnosť: 6/10   abus bordo 6000

Pohodlie: 8/10

Cena: 5/10

[su_list icon=”icon: thumbs-o-up” icon_color=”#228818″]

 • Výhody: Pohodlný prenos, dĺžka zámku

[/su_list][su_list icon=”icon: thumbs-o-down” icon_color=”#e0121c”]

 • Nevýhody: Vysoká cena, obmedzená ponuka

[/su_list]

Ide o pomerne nový typ zámku. Preto je ešte dôležitejšie vyberať zámok od overeného výrobcu. Skladacie zámky sú vyrobené z oceľových kĺbov, ktoré poskytujú kvalitnú ochranu. Sú ľahko prenosné. Viacero modelov obsahuje takisto držiak, vďaka ktorému môžete zámok pripevniť na rám bicykla. Takisto sú ľahšie, ako reťazové zámky. Zámok síce nie je ohybný mimo kĺbov, ale vďaka dostatočnej dĺžke je dobre použiteľný aj v ťažšie dostupných priestoroch.

Doplnkové zabezpečenie:

Na škodu nie je používať doplnkové formy ochrany. Jedná sa napríklad o zámok sedla. Ten je dobre využiť, ak máte drahší model sedadla. Priprevníte ho na sedlovku

GPS sledovacie zariadenie:

Alarmy

Rámové zámky

Kľúče

Osvedčený výrobcovia

Vo sfére ochrany bicyklov je pomerne vysoká konkurencia. Čo sa týka renomé u zákazníkov, vysoko nad ostatnými sú dvaja výrobcovia. Americký Kryptonite a nemecký Abus.

Kryptonite

V New Yorku sa ukradne ročne 100 000 bicyklov. Preto niet divu, že práve odtiaľ pochádza jedná z najlepších spoločností na ochranu bicyklov. Firma vznikla v roku 1973 a rýchlo si získala popularitu cyklistov, vďaka svojím testom priamo v teréne. Bicykel nechali uzamknutý v meste po dobu 30 dní. Počas tejto doby sa ho pokúsili ukradnúť niekoľkokrát. A napriek tomu, že z bicykla ukradli niekoľko dielov, samotný zámok sa im nepodarilo prekonať. Podobné testy vykonala firma aj o 20 rokov neskôr so svojím najsilnejším modelom New York Lock, takisto s úspešným koncom.

Abus

Abus je známy najmä mnohými testami a neustálym zlepšovaním produktov. Abus spolupracuje s nezávislou spoločnosťou Sold Secure,  kde sú produkty testované týmom profesionálnych zámočníkov, ktorý sú pravidelne školený na nové trendy v prekonávaní bezpečnostných produktov. Ak produkt prejde týmito testami dostane certifikát Gold, Bronze, alebo Silver, podľa stupňa ochrany, ktorú poskytuje.

Abus je známy takisto tým, že prišiel medzi prvými so skladacím zámkom. Preto, ak máte záujem o tento typ zámku, Folding Lock Bordo bude správna voľba.

Ďalšie značky a produkty

Pre porovnanie bezpečnosti ostatných produktov, bude užitočná web stránka už spomínanej spoločnosti Sold Secure, kde nájdete testy a hodnotenia zámkov spomínaných, ale aj ďalších výrobcov. Dobre sa v hodnoteniach ukazujú tiež zámky AXA, On Guard, Hiplock a ďalšie. Samozrejme treba si všímať aj konkrétne modely.

Výber konkrétneho zámku je na Vás. Dôležité je uvedomiť si takisto mieru rizika. Ak máte cennejší bicykel, nechávate ho dlhšie bez dozoru, prípadne na rizikových miestach, odporúča sa vyberať zámok s hodnotením Sold Secure Gold. V ostatných prípadoch si pravdepodobne vystačíte s hodnotením Silver. Takisto sa na výber zámku dá pozerať aj z pohľadu ceny. Do zámku by ste mali investovať minimálne 10% z hodnoty bicykla.

Najlepšie zámky na trhu

   

Granit-X-Plus-540

Abus GRANIT X Plus 540

five-stars-salon-review-Ua5xoh-clipart

 

 

Kryptonite New York mini

Kryptonite New York mini

five-stars-salon-review-Ua5xoh-clipart

 

 

999539_608.jpg.thumb.400.400

Kryptonite New York Noose 1275

four-star1

 

bordo_6500

Abus Bordo GRANIT X Plus 6500

four-star1

Hmotnosť 1450 g.  2006 g.  2200 g.              4500 g.
 Rozmer 230 x 108 mm. 150 x 83mm  11                2222
Test kliešte Vydržal Vydržal Vydržal Vydržal
Testkladivo  Vydržal Vydržal Vydržal Vydržal
Testpáčidlo Vydržal Vydržal Vydržal Vydržal
Testbrúska 2 min 12sec. 2 min 40sec. 1 min 20sec. 45 sec.
 Cena  105€  111€  75 €  75€

Ako správne uzamknúť bicykel

Samotné uzamknutie bicykla je rovnako dôležité, ako samotný výber zámku. Ak totiž bicykel neuzamknete správne, nepomôže Vám ani najlepší zámok.

 1. Bicykel zamykajte do pevne ukotveného stojana.
 2. Pri uzamykaní platí trojuholníkové pravidlo. Vždy sa ubezpečte, že ste zámok umiestnili medzi 3 pevné body: stojan, koleso bicykla a rám bicykla. Nikdy nezamykajte bicykel iba o koleso, hrozí, že to bude jediné čo Vám z neho ostane.
 3. Ak je to možné, bicykel umiestnite na miesto, kde je dostupný kamerový systém a dostatočný pohyb ľudí.
 4. Najbezpečnejšie miesto pre uzamknutie je v strede stojana, kde je pre potenciálnych zlodejov ťažšie dostupný.
 5. Vhodné je používať dva zámky a najlepšie rozdielneho typu. Jedným zámkom totiž ochránite iba jedno koleso, pričom to druhé môže byť potenciálnym cieľom zlodejov. Rozdielne typy zámkov sú zase dobrá prevencia proti jednej technike zlodeja.

Nami odporúčané riešenie

Toto je ideálne riešenie, ktoré je osvedčené mnohými bikermi a mi Vám ho odporúčame tiež. Použite kvalitný U-zámok. Použite buď zámok štandardnej veľkosti, alebo zámok veľkosti mini.

Mini zámok je o niečo bezpečnejší, ľahší ale zase ponúka menej možnosti na výber miesta na uzamknutie. Pomocou U-zámku uzamknite bicykel o rám bicykla, koleso a stojan.

Pomocou doplnkového kábla, prípadne druhého U-zámku uzamknite vaše druhé koleso. Prípadne môžete odobrať sedlo, alebo použiť doplnkový zamykací systém na sedlo. Takto ochránite kompletne celý bicykel. 

Techniky zlodejov a ako sa proti ním brániť

Je dobré vedieť, s kým máme tu “česť” a proti čomu sa máme brániť.

Kliešte

Sú najpoužívanejším nástrojom pri kradnutí bicyklov. S kliešťami je možné v priebehu pár sekúnd preštiknúť káblové zámky. S použitím veľkých pákových kliešti je takisto možné prekonať niektoré lacné U-zámky, reťazové zámky a skladacie zámky. Kvalitné zámky s dostatočnou hrúbkou Vám poskytnú dostatočnú ochranu pred kliešťami.

Ako dlho trvá prelomiť slabý zámok pomocou kliešti

https://www.youtube.com/watch?v=5wzy60aM_7U

Pákové kliešte vs. skladací zámok Azub

Kladivo

Niektoré zámky s nekvalitným mechanizmom môžu byť prekonané kladivom. Ak sa vynaloží vysoká koncentrovaná sila do jedného bodu na mechanizme zámku, ten môže povoliť. Opäť platí, že zámok s kvalitným mechanizmom Vás proti krádeži ochráni.

Páčidlo

Je v niektorých prípadoch používané pre vypáčenie najmä U-zámkov. V tomto prípade takisto platí, že kvalitné zámky proti týmto pokusom vydržia. Vhodné je takisto obzerať sa po učkach s menším priemerom. Je s nimi o niečo náročnejšie pripnúť bicykel do stojana, ale na druhej strane sú odolnejšie.

Uhľová brúska

Proti uhľovej brúske je najnáročnejšie sa brániť. Ak narazíte na zlodeja s brúskou, pravdepodobne Vám nepomôže ani kvalitný zámok. Stále je ale možné minimalizovať riziko. Brúska robí veľa hluku a iskier. Preto ak bicykel zamknete na mieste s dostatočným pohybom ľudí, je nepravdepodobné aby zlodej Váš bicykel bez odhalenia ukradol. Kvalitný zámok má aj v tomto prípade výhodu. Zlodej bude potrebovať na jeho prekonanie oveľa dlhší čas čo znižuje jeho šance.

Preventívne opatrenia

Máte už kvalitný zámok a viete ako správne zamykať bicykel. Lenže čert nikdy nespí. Preto urobte následne preventívne opatrenia. Výrazne zvýšite svoje šance na vypátranie bicykla po jeho ukradnutí.

 1. Odložte si všetky doklady o kúpe
 2. Urobte fotografiu bicykla
 3. Poznačte si sériové číslo bicykla
 4. Inštalujte sledovacie GPS zariadenie (platí najmä pri cenných modeloch)

Ukradli mi bicykel, čo teraz?

Nepríjemná situácia, ktorá sa žiaľ stáva. Upovedomiť políciu je samozrejmá vec. Objasnenie prípadov krádeži  je však na nízkom čísle. Preto stojí zato zvýšiť svoje šance.

 1. Použite web stránky a sociálne média, kde zverejníte fotku a informácie o krádeži. Možno niekto Váš bicykel spozoruje
 2. Oslovte svojho lokálneho predajcu.
 3. Vylepte plagát
 4. Skontrolujte web stránky kde sa zlodej môže Váš bicykel pokúsiť predať (bazar.sk, bazos.sk, ebay.com,…)
 5. Navštívte lokálne bazáre a záložne a upovedomte predavačov

Kradnúť sa nevypláca

Prajem Vám aby ste problém ukradnutého bicykla nemuseli nikdy riešiť.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho a pomôžte svojím známym ochrániť svoj bicykel.

Na záver nezaškodí trochu zábavy. Kradnúť bicykle sa nevypláca…

https://youtu.be/hemDUlBAiEE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súhlasím s Obchodnými podmienkami a Zásadami ochrany osobných údajov

Doprava zdarma nad 100€
Viac ako 1000 produktov skladom
100% Bezpečná platba
[]